Naujienos

Apie pandemijos mestus iššūkius ir įmonės ateities planus

Grįžti į naujienų sąrašą

Išskirtiniame Verslo žinių interviu su “Realco” generaliniu direktoriumi Juliumi Dovidoniu, kalbėjome apie pandemijos mestus iššūkius ir įmonės ateities planus.

“Užklupus karantinui, poveikis mums buvo lygiai toks pat kaip ir kitiems – domėjimasis butais, jų pardavimas buvo beveik sustoję. Mes iki karantino vidutiniškai per mėnesį susitardavome dėl 30–35 butų pardavimo, o kovą, balandį turėjome po 2–3. Tokį rezultatą reikia vertinti blaiviai – kai ištinka toks niekam nesuprantamas reiškinys, natūralu, kad žmogui tampa aktualu sveikata, o ne buto, drabužių ar buitinės technikos įsigijimas. Tuo laikotarpiu nesiėmėme jokių veiksmų, nes tai būtų buvę beprasmiška. O gegužę ir birželį jau pavyko parduoti po 14 butų. Manau, kad tai geras rezultatas. Ir dėl to, kad po tokio šoko reikia laiko atsigauti, ir dėl to, kad mūsų sandėlio dydis sostinėje – maždaug 70 butų”.

“Kiekvienas plėtotojas šios krizės buvo užkluptas skirtingoje padėtyje. Mes buvome užklupti tada, kai mūsų projektai „Linkmenų ežerai“ ir „Žvėryno panoramos“ buvo baigti statyti, o beveik visi butai parduoti. Taip, tai buvo apie 600 preliminarių sutarčių, tačiau nebuvo nutraukimų, mes nerinkome kelių tūkstančių dydžio pradinių įnašų, pas mus jie siekia 10%. Šiandien „Linkmenų ežeruose“ turime 1 neparduotą butą, visi kiti – „Žvėryno panoramose“.

NT plėtros veikloje visiškai nenaudojome išorinio finansavimo, investavome nuosavas lėšas. Atėjus karantinui, didelė dalis butų pardavimo sandorių buvo užbaigti, tad investicijos sugrįžo su planuotu pelnu.

Jei jūsų „sandėlyje“ Vilniuje likę 70 butų, turbūt turite kitą problemą – statyti naujus daugiabučius ar jų nestatyti.

Visiškai teisingai. Beje, turint tokį sandėlį, mūsų 2020 m. rezultatai neblizgės. Dabar aktyviai dirbame prie naujų projektų statybos leidimų gavimo. Pirmiausia kalbu apie „Septynis vakarus“ Pašilaičiuose (280 butų), turbūt trečiąjį ketvirtį gausime statybos leidimą 220 butų „Prie Vilnelės“ Markučiuose.

Ir imsitės iš karto 500 butų statybos?

Kiekvieną savaitę vis apsvarstome planus. Dabar preliminariai manome, kad, gavę leidimus, iš karto imsimės darbų. „Septyniuose vakaruose“ turime galimybę projektą skaidyti į 2 etapus. Iš pradžių bandysime startuoti su 120 butų, žiūrėsime, kaip vyksta domėjimasis.

O Markučiuose daugiabučiai technologiškai į etapus nesidalija, todėl statysime iš karto. Be abejo, turėdami leidimus įvertinsime situaciją dar kartą. Tikiuosi, kad sprendimas bus „statom“. Juolab kad finansinis pajėgumas leidžia šiuos projektus pradėti ir neturint tokių preliminarių pardavimų kaip anksčiau. Manau, nebebus taip, kad vos iškasę duobę kas mėnesį parduosim po 20 butų. Būsime kantrūs, statysime tikėdamiesi, kad kiekvieną mėnesį situacija gerės ir pardavimai pasivys statybos tempą.

Galbūt galėtumėte papasakoti, kokie veiksniai jus paskatino priimti plėtros sprendimus? Kaip numatote būsimą paklausą Vilniuje? Ypač popandeminiame kontekste.

Pastarųjų dviejų mėnesių rezultatas butų rinkoje rodo, kad lūkesčiai gerėja. Manau, kad reikia dar mėnesio kito. Statistika fiksuoja tik buvusius rezultatus. NT projektai yra ilgo laikotarpio (2–3 metų), todėl reikia žvelgti tolyn į ateitį ir iš dalies spėti.


Analizuojame situaciją ne mikromasteliu, ne lokaliai. Taip, sekame NT rinkos nuotaikas ir tendencijas, tačiau dar labiau kreipiame dėmesį į Lietuvos makroekonomikos perspektyvas, prognozes, vertinimus. Girdime, kad antrasis ketvirtis bus blogiausias, o pastaruoju metu girdėti ir apie galimą atšokimą trečiąjį ketvirtį. Kokiu greičiu tai vyks, matysime, nes kiekvienas segmentas reaguoja skirtingai. Minkštasis signalas gali būti ir tai, kad žmonės po asketiškai praleisto laiko yra išsiilgę bendravimo, socializacijos, atsigauna restoranai. Galbūt šis sektorius ir atsigaus greičiau nei, pvz., NT ar automobiliai, be kurių išsiversti galima ilgiau.

Mūsų klientai – Vilniaus gyventojai. Jei jiems sekasi, jie jaučia, kad viskas bus gerai, sugrįš ir butų pardavimai. Taigi stebime, kaip gyvena įmonės, ar jos moka algas, ar šios grįžta į prieškarantininį lygį. Labai paprasta – jei bendrovės vėl turi užsakymų, parduoda produkciją, joms sekasi, vadinasi, sekasi ir jų darbuotojams, kurie yra mūsų pirkėjai.

Įvardijote du artimiausius projektus. Tačiau savo portfelyje jų turite ir daugiau. Kitus kol kas palaikysite stalčiuje?

Be minėtų dviejų, kitas projektas turėtų būti Naujamiestyje, Algirdo g. Čia atrenkame architektus, kurie netrukus turėtų pradėti projektuoti.

Taip pat turime nedidelį objektą Antakalnyje, Mildos g. Šį turime seniai, kaip ir poilsio paskirties su gyvenamosiomis patalpomis projektą Ozo parke. Abiejų atveju laukiame naujojo Vilniaus bendrojo plano. Tai tolesni „Realco“ planai.

Kalbant apie mūsų planuojamą pasiūlą, šiuo metu dirbame prie 1.400 butų. Kiekvieną jų pradėsime su sąlyga, kad ekonomikos raida bus pozityvi.



Plačiau: https://www.vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2020/07/15/realco-vadovas--apie-ideja-nebepardavineti-butu-is-breziniu#ixzz6XNIymYkA

Grįžti į naujienų sąrašą