Naujienos

„Realco“ vadovas Julius Dovidonis: šiandien turime kur kas tvaresnę NT rinką

Grįžti į naujienų sąrašą

Šiemet įspūdingą pardavimų šuolį demonstruojanti nekilnojamojo turto (NT) rinka kaitina ne vien NT vystytojų ir pirkėjų aistras, bet ir ekonomistų diskusijas, kur nuves ir kaip pasisuks įsisiūbavusi rinka. Itin sėkmingus metus skaičiuojančios NT plėtotojos „Realco“ vadovas Julius Dovidonis tikina, kad 2008 m. ekonominės krizės pamokos išmoktos, tačiau racionalumas reikalingas ir sveikos rinkos sąlygomis.

Metų trečiasis ketvirtis pirminėje Vilniaus NT rinkoje buvo mažiau aktyvus, tačiau devynių mėnesių rezultatai yra geri ir jau viršijo visų pandeminių 2020 m. rezultatus. Kaip vertinate šiemet sostinėje augusius naujų būstų pardavimus?

Šiemet stebėjome neeilinį NT rinkos augimą – aktyvūs buvo tiek NT plėtotojai, tiek pirkėjai. 2020 m. prasidėjusi pandemija ne vieną šalies gyventoją paskatino dairytis naujo būsto, dabar vis dar stebime išaugusios paklausos pasekmes – būstai perkami iš projektų brėžinių, net neprasidėjus statybos darbams.

Natūralu, kad girdint svarstymus, jog galimai formuojasi NT burbulas, kyla kainos, šiandienis NT bumas primena 2008-uosius – tada irgi sparčiai kilo NT pardavimai ir būsto kainos. Žinoma, jaunieji, 25–30 metų, amžiaus pirkėjai turbūt nelabai atsimena buvusios ekonominės krizės, tad yra nuogąstavimų, kad dar viena gyventojų karta lipa ant to paties grėblio. Tačiau esame seni rinkos dalyviai, tad 2008-ųjų metų etapą išgyvenome ir turiu pažymėti, kad dabartinės NT kainos sostinėje dar ne visur pasiekė 2008-ųjų lygį – tokie miegamieji rajonai, kaip Karoliniškės ar Šeškinė, atsilieka 5–8 proc. Labiausiai NT kainos augo centrinėse Vilniaus dalyse, Naujamiestyje ir Paupyje. Tiesa, kai kurių mikrorajonų kainos pasivijo buvusias. Pavyzdžiui, 2008 m. „Ozo parke“ 1 kv. metro kaina siekė 8200 litų, kas dabar būtų 2400 eurų – tokia kaina yra ir dabar šiuo metu netoliese mūsų vystomame projekte „Go Life“.

Vis dėlto dabartinė situacija NT rinkoje yra kur kas tvaresnė. Pirma, dabar Lietuvos bankai atsakingiau skolina, gyventojai privalo turėti pradinį įnašą, jų galimybės pirkti naują būstą yra vertinamos kur kas atidžiau. Antra, gyventojų galimybės pirkti NT taip pat yra gerokai išaugusios, lyginant su situacija prieš 13 metų.

Lietuvos bankas neseniai paskelbė apie žingsnius, kurie galimai pristabdytų rinką ir padėtų pažaboti spekuliantų veiksmus. Kaip manote, ar tai galėtų būti priežastis rinkos lėtėjimui paskutinį metų ketvirtį?

Atsakingas skolinimas Lietuvoje nėra naujiena – šalies bankai jau seniai naudojo apsaugos mechanizmus, tad dabar matome tik šių priemonių įtvirtinimą.

Visgi, planuojamos sugriežtinti skolinimo sąlygos palies tik 12 proc. būsto paskolas imančių gyventojų. Pasikartosiu, dabartinės bankų skolinimo sąlygos yra kur kas tvaresnės nei 2008-aisiais, kai gyventojai banko paskola galėdavo 100 proc. finansuoti tiek perkamą būstą, tiek jo įsirengimą.

Šiemet ypač gerais pardavimų rezultatais gali girtis ir „Realco“. Per tris ketvirčius savo projektuose Vilniuje ir Šventojoje pardavėte 433 būstus, iš viso – per 21 tūkst. kv. metrų ploto. Kas lėmė tokius gerus rezultatus?

Prie gerų „Realco“ rezultatų prisidėjo ne tik palanki ekonominė situacija, bet ir turimas naujų būstų sandėlis – popandeminiu laikotarpiu pradėjome trijų nemažų skirtingos klasės projektų pardavimus. Vertindami NT pirkėjų galimybes matome, kad šalies gyventojai turi daugiau santaupų ir galimybių įsigyti naują būstą. Vien trečiąjį šių metų ketvirtį Lietuvos gyventojų indėliai bankuose viršijo 19 mlrd. eurų, antrąjį ketvirtį mažėjo ir nedarbo lygis. Investuoti į nekilnojamą turtą skatina ir infliacija.

Atrodo, kad stipriai suaktyvėjusi rinka išmokė ir padrąsino žmones pirkti būstus iš brėžinių. Šiuo metu esate vienas iš nedaugelio vystytojų sostinėje, kuris gali pakviesti pirkėjus užeiti į vidų ar bent pamatyti gerokai įpusėjusias projekto statybas. Kas tai – sėkmingas sutapimas, o galbūt kažkokiu būdu numatėte rinkos aktyvumą?

Didžioji dalis būstų vis dar parduodama tik statomuose projektuose arba iš jų brėžinių – NT paklausa yra tokia didelė, kad pirkėjai nėra linkę laukti, kada galės užeiti į jau pastatytą namą ir išsirinkti norimą būstą.

Pradėjome statyti tris projektus praktiškai vienu metu, to specialiai neplanuodami – NT projektų vystymo greičiui įtakos turi ne tik statytojas, bet ir  projektų dokumentacijos derinimas su įvairiomis institucijomis. Šiandien į kai kuriuos projektus, kaip „7 vakarai“, galima užeiti gyvai, tačiau pirmo etapo būstai jau beveik visi parduoti.

Jūsų vystomų projektų spektras stipriai išsiplėtė – krepšelyje nuo ekonominės iki vidutinės ir prestižinės klasės NT projektų. Kas tai lemia – įmonės strategija, rinkoje atsiradę sklypai ar pirkėjų poreikiai, o gal dar kažkas?

Daugiausiai orientuojamės į vidutinės klasės segmentą – tai yra mūsų pagrindinė veiklos kryptis. Tačiau pasitaikius patraukliems sklypų pasiūlymams ir turint galimybių vystome tiek ekonominės, tiek prestižinės klasės NT projektus. Šiuo metu iš prestižinės klasės projektų plėtojame „Algirdo 3“, iš ekonominės – „7 vakarai“.

Laisvų sklypų centrinėje miesto dalyje kiekis labai ribotas, nors naujasis Vilniaus miesto bendrasis planas NT vystytojams suteikė daugiau laisvės ir galimybių. Kokių sostinės rajonų ar dalių augimą prognozuojate? Kur didžiausios perspektyvos pirkti būstą gyvenimui ar investicijai?

Jaunesni pirkėjai vis dažniau renkasi būstą arčiau miesto centro, tuo tarpu šeimos dairosi didesnių erdvių miesto pakraščiuose tiek dėl būsto ploto, tiek dėl jo kainos. Pandemijai pakeitus daugelio gyventojų rutiną, kai namuose tenka praleisti kur kas daugiau laiko, auga didesnių butų pardavimai. Šiuo metu Vilniuje paklausiausia išlieka centrinė miesto dalis, taip pat Šnipiškės, Baltupiai, Naujamiestis.

Vis dažniau NT vystytojai pirkėjams siūlo butus su pilna apdaila. Kaip manote, ar įmanoma, kad Lietuvoje būtų nuperkama daugiau butų su pilna apdaila nei su daline?

Būstai su apdaila įgauna didesnį populiarumą dėl kelių priežasčių. Pirma, pasirinkus pilną apdailą taupomas laikas, o šiuo metu tai – ir brangstančių statybinių medžiagų bei laisvų rangovų trūkumo problemos sprendimas. Siūlome pilną apdailą šiuo metu vystomame projekte „7 vakarai“, artimiausiu metu pilnos apdailos variantą ketiname pasiūlyti ir „Go Life“ naujakuriams.

Nors ir lėtai, bet judame link Vakarų Europos, Skandinavijos, kur beveik visi butai parduodami tik su pilna apdaila. Panašu, kad po gero dešimtmečio, o gal ir greičiau ir pas mus nuperkamų būstų su pilna apdaila kiekis bus bent jau ne mažesnis nei su daline apdaila.

Kokie yra „Realco“ ateities planai? Kuo nustebinsite sostinės NT rinką?

Neseniai minėjome 15 metų veiklos sukaktį ir esame vienas didžiausių bei stipriausių NT vystytojų šalyje. Ir toliau stiprinsime savo pozicijas rinkoje bei plėtosime išskirtinius, kokybiškus, pirkėjų lūkesčius atitinkančius projektus. Artimuose planuose – nauji vidutinės ir prestižinės klasės gyvenamųjų daugiabučių projektai Baltupiuose ir Antakalnyje, apie kuriuos paskelbsime netrukus, taip pat, žinoma, ir įspūdingas verslo centras „Hero“.

Grįžti į naujienų sąrašą