Naujienos

„Realco“ apie metų pradžią sostinės pirminėje NT rinkoje: pirkėjai ir vystytojai žiemoja

Grįžti į naujienų sąrašą

Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų sausio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 153 būstai ir fiksuoti 43 sutarčių nutraukimai. 21 būstas parduotas ekonominiame, 73 vidutiniame ir 16 prestižiniame segmente. Nors nedideli pardavimai ir lėtai besipildantis būstų sandėlis vis dar liudija apie NT rinkos žiemos miegą, aktyvesni išlieka prestižinio ir vidutinio segmento pirkėjai.

„Šių metų sausį NT vystytojai pardavė daugiau nei triskart mažiau būstų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kuomet buvo realizuoti 384 būstai. Tai rodo, kad pirminėje Vilniaus NT rinkoje toliau vyrauja ramybės periodas – pirmasis šių metų mėnuo išskirtiniu pardavimų aktyvumu pastarųjų mėnesių kontekste nepasižymi. Visgi, kad rinkoje yra gyvybės rodo sausio antroje pusėje išaugęs pirkėjų užklausų ir registracijų į būstų apžiūras skaičius“, – komentuoja „Realco“ pardavimo direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Pirminėje Vilniaus NT rinkoje pirkėjai šiuo metu gali rinktis būstus 120-yje projektų, kai pernai tokiu metu jie būstus rinkosi 112-oje projektų. 2023-iųjų sausį rinkoje pasirodė 3 nauji projektai ar jų etapai, kurie rinką papildė 165-iais būstais.

Aktyviausias – vidutinis segmentas

Skaičiuojama, kad Vilniaus pirminės rinkos sandėlyje šiuo metu yra 3658 būstai, iš kurių 1359 – nepradėtuose statyti, 992 – statomuose ir 1307– pastatytuose projektuose. Praėjusių metų sausis, nors pardavimais ir buvo gausesnis, būstų sandėlį turėjo maždaug penktadaliu kuklesnį – 3015 būstų.

„Būstų sandėlis pildosi lėtai, o sausį jo augimas dar labiau sulėtėjo. Dėl neužtikrintumo rinkoje vystytojai šiuo metu mažiau linkę pradėti naujų projektų pardavimus ir statybas“, – tikina jis.

M. Chmieliauskas tęsia sakydamas, kad vertinant būsto sandėlio sudėtį ir toliau stebimas prestižinės klasės projektų pasiūlos deficitas.

„Ekonominės klasės projektų, kurių turime gana daug, paklausa stipriai sumažėjo, nes šių klientų perkamoji galia šiuo metu yra labiausiai sumenkusi. Tuo tarpu didžiausias aktyvumas fiksuojamas vidutinės klasės ir prestižiniuose projektuose. Panašu, kad vidutinio segmento pirkėjai prisitaikė prie esamos ekonominės situacijos ir drąsiau dairosi būsto, juos motyvuoja ir stabilizavusios NT kainos. Prestižinio būsto pirkėjų aktyvumas grindžiamas tuo, kad juos mažiausiai paveikė ekonominiai iššūkiai, tačiau šie pirkėjai susiduria su kita problema – prestižinės klasės būsto stygiumi“, – teigia ekspertas.  

Pirkėjų prioritetas – pastatyti būstai

Pasak M. Chmieliausko, situacija nesikeičia ir pirkėjų elgesyje – jie vis dar aktyviau renkasi jau pastatytus arba arti statybos pabaigos esančius projektus.

„To priežastys yra kelios. Pirkdami būstą su paskola, pirkėjai jaučiasi saugiau, nes išvengia rizikos dėl banko finansavimo – jie gali įvertinti savo šiuo metu turimas realias finansines galimybes ir paskolos sąlygas. Įsigydami NT savo lėšomis, taip pat yra labiau linkę iš karto investuoti savo pinigus ir taip juos apsaugoti nuo vis dar aukštos infliacijos“, – įžvalgomis dalijasi jis.

Per sausio mėnesį „Realco“ pardavė 6 būstus, kai per tą patį laikotarpį praėjusiais metais – 29. Šiuo metu bendrovės sandėlyje yra 109 būstų, iš kurių pastatytuose projektuose – 53.

„Realco“ šiuo metu rinkai siūlo paskutinius butus jau baigtuose statyti projektuose „7 vakarai“ ir „Go Life“, taip pat vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, stato prestižinės klasės projektą „Algirdo 3“.

Grįžti į naujienų sąrašą